KOMENTARZE

CHRISTOPHE RABATEL
Czujemy się ogromnie szczęśliwi, że Carrefour otrzymał najwyższe wyróżnienie w plebiscycie Retailer of the Year – Wybrany przez Dostawców. To dla nas nagroda szczególna i wyjątkowo wartościowa, bo przyznana głosami partnerów biznesowych. Ten sukces to potwierdzenie, że zarówno obrana przez nas strategia działań biznesowych, jak również współpracy z dostawcami i codziennego dbania o dobre relacje przynosi efekty i odpowiada na potrzeby wszystkich uczestników rynku.


Koronawirus przyspieszył procesy i wdrażanie rozwiązań, nad którymi już pracowaliśmy. Dzięki wdrożeniu strategii omnichannel już w 2017 r. Carrefour znalazł się zupełnie w innym miejscu niż firmy, które dopiero zaczęły łączyć handel online i offline z powodu pandemii. Jesteśmy siecią, która szybko reaguje i odpowiada na zmieniające się potrzeby współczesnych konsumentów, co udowodniliśmy również w czasie pandemii, gdy w ciągu kilku tygodni wprowadziliśmy usługę click&collect dla zakupów spożywczych do wszystkich super- i hipermarketów w Polsce. Carrefour obecnie kontynuuje przyjętą strategię Carrefour 2022 w zakresie transformacji cyfrowej i żywieniowej oraz omnikanałowości, stawiając na działania promujące zdrowie i lokalność, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie bezpieczeństwa klientom, pracownikom i partnerom biznesowym sieci. Realizujemy założone cele biznesowe zwiększając dynamikę handlu elektronicznego i poszerzając portfolio sklepów stacjonarnych, rozwijając markę własną oraz współpracę z lokalnymi dostawcami, a także działając na rzecz wsparcia rynku żywności ekologicznej
ADAM MANIKOWSKI
Retailer of the Year to szczególne wyróżnienie, bo przyznawane przez dostawców. Jesteśmy dumni, że jesteśmy dla nich solidnym partnerem. Naszą ambicją jest dawać pewność biznesu w każdych warunkach, nawet w tak trudnych, jak te wywołane pandemią COVID-19. W centrum naszej uwagi pozostaje klient, ale koncentrujemy się też na franczyzobiorcach, których mamy już 4,7 tys. Bez nich nie byłoby Żabki. Klient wchodzi w interakcje z naszą marką właśnie za ich pośrednictwem. Nasza ekspansja, kontynuowana nawet w tak trudnych warunkach, pokazuje siłę marki. Jesteśmy utożsamiani ze stabilnością w czasie kryzysu. Nie ma innej sieci, która mogłaby pochwalić się porównywalnym wzrostem. Nowi franczyzobiorcy dostają sklep wyposażony w najnowsze technologie, które są wspierane przez rozwiązania sztucznej inteligencji, działające w centralach. Intensywnie współpracujemy też z dostawcami, z którymi wspólnie szukaliśmy rozwiązań, zarówno asortymentowych, promocyjnych, jak i cenowych adekwatnych do zmieniających się potrzeb klientów. Inwestujemy w logistykę, otwierając nowe centra dystrybucyjne, dzięki którym nasze sklepy możemy efektywnie obsługiwać. Ostatnie miesiące pokazały, że stanowimy zespół nie do pokonania. Dzięki wzajemnemu wsparciu, współpracy i ogromnemu zaangażowaniu przeszliśmy przez ten trudny czas. Niewątpliwie więc sukces Żabki w dużej mierze jest także udziałem naszych partnerów handlowych” – mówi Adam Manikowski Wiceprezes ds. Operacyjnych firmy Żabka Polska.


Włodzimierz Wlaźlak
Jako Lidl Polska od samego początku naszej działalności podkreślamy istotną rolę polskich dostawców w handlu detalicznym. Sprzedaż artykułów spożywczych od polskich producentów stanowi ponad 70 proc. obrotu naszej firmy, dzięki temu każdego dnia na stołach polskich rodzin goszczą produkty pochodzące od polskich producentów. Jesteśmy bardzo dumni, że dostawcy docenili naszą wspólną, wytężoną pracę wybierając nas na retailera roku wśród sklepów naszego formatu. Ostatnie miesiące dodatkowo potwierdziły wartość naszej współpracy. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby byli zabezpieczeni pod względem zbytu produktów oraz finansowo – w uzasadnionych przypadkach skracaliśmy terminy płatności. Promujemy także znak "Produkt polski". Warto podkreślić, iż cały czas realizujemy eksport. Dzięki współpracy z polskimi firmami, w roku obrotowym 2019 wartość produktów marek Lidla wyeksportowanych za pośrednictwem sieci przez 241 polskich dostawców, do 25 europejskich krajów wyniosła 3,1 mld PLN, co czyni nas największym eksporterem polskich produktów rolno-spożywczych (według Listy 500. Rzeczpospolitej)”.
Jarosław Bieliński
Każda nagroda nas cieszy, szczególnie, jeśli przyznana jest na podstawie opinii partnerów biznesowych, z którymi na co dzień współpracujemy. Oznacza to, że polska sieć Topaz jest wśród tych marek, które dostawcy znają i relacje, które razem tworzymy, cenią i darzą poczuciem zaufania. W tej nagrodzie szczególnie miłe jest to, że nasza praca i bieżące funkcjonowanie sieci zostało docenione spontanicznie, bez naszego udziału, bez aplikowania do konkursu. Tytuł „Retailer of the Year 2019” w kategorii „Supermarkety” udowadnia nam, iż możliwe jest aktywne i skuteczne prowadzenie biznesu w oparciu o uczciwą i rzetelną współpracę pomiędzy siecią a dostawcami.

 
Liczne i ciągle zmieniające się przepisy w zakresie funkcjonowania handlu w obliczu pandemii koronawirusa zmusiły niemal wszystkie podmioty działające na polskim rynku FMCG do szeregu działań, które pozwoliły dostosować placówki handlowe do obowiązujących regulacji prawnych m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Sytuacja, z jaką przyszło się wszystkim zmierzyć, wzmocniła wiele czynników działających w handlu, których udział w bieżącej sprzedaży, przed wybuchem pandemii, nie był aż tak znaczący – poczynając od rozwoju rynku e-commerce, a w tym uruchomienie e-sklepu Topaz umożliwiającego Klientom zamawianie zakupów w dwóch formułach – z dostawą na wskazany adres bądź w ramach usługi „Click&Collect”, a kończąc na digitalizacji cotygodniowych gazetek promocyjnych sieci i zwielokrotnionym zainteresowaniu ich e-wydaniami na stronie internetowej czy aplikacji mobilnej Topaz. W tym wszystkim nie możemy nie wspomnieć o ogromnym znaczeniu posiadanych i dobrze zorganizowanych własnych magazynów i floty, które w marcowo-kwietniowym piku koronawirusa, umożliwiły nam zapewnienie dostępności niemal 100% produktów, a przez to ciągłości sprzedaży, dla wszystkich naszych punktów handlowych. Utwierdza nas to w przekonaniu, iż czynione przez lata działania mające na celu optymalizację procesów logistycznych, sprawdzają się w nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.”


KRZYSZTOF TOKARZ
Jesteśmy dumni z nagrody Retailer of the Year 2019. Fakt ten pokazuje przede wszystkim że obraliśmy właściwy kierunek współpracy z producentami od początku działania firmy zawsze kierowaliśmy się ideą współpracy i zrozumienia. Nagroda przekonuje nas że jest to słuszna koncepcja. GK SPECJAŁ w tym roku obchodzi 30-lecie działalności, nagroda to wspaniała wiadomość dla wszystkich naszych pracowników którzy poprzez swoje zaangażowanie, profesjonalizm, lojalność budują dynamicznie rozwijające się organizację. Dziękujemy wszystkim klientom którzy codziennie realizują zakupy w ponad 9000 sklepach naszych Sieci franczyzowych NASZ SKLEP, LIVIO, RABAT DETAL.
Najważniejszym wyzwaniem było dla nas zapewnienie ciągłości dostaw. Wprowadzenie procedur bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw Producent-Dystrybutor- Przedstawiciel Handlowy--Sklep- Klient, tak aby mając na uwadze w/w elementy wprowadzone zostały nowe kompetencje w/w obszarach rozszerzające dotychczasowe zasady ochrony żywności i higieny pracy w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności. Bardzo ważnym elementem było nabycie odpowiednich kompetencji załogi sklepu dot. relacji z klientem tak aby w przyjazny sposób egzekwować stosowanie wymogów sposobu realizacji bezpiecznych zakupów w sklepie spożywczym.